Lyst på myk teltplass, utsikt og molter? Bli med til Sessøya og gå Sessøytraversen

Lyst på myk teltplass, utsikt og molter? Bli med til Sessøya og gå Sessøytraversen


Når: fredag 14. til søndag 16. august
Turledere: Bo Eide ( mobil: 905 72 171) og kommer (mobil: xxxxxxxx)
Vanskelighetsgrad: moderat Lurer du på om dette er en tur for deg – ta kontakt med turlederne!
Påmelding: meld deg på ved å fylle ut skjema her

Det blir padle- og topptur til Sessøya i august, med myke teltplasser, utsikt og molter.

Planen er å padle fra Rekvika til teltplass på Oterneset nord på Sessøya på fredag kveld. Lørdagen bruker vi på topptur til Sessøytoppen, 657 m. En skikkelig fin rundtur, med et lite snev av klyving øverst, dog ikke av den skumle sorten. Søndag returnerer vi til Rekvika via yttersiden av Sessøya, en flott tur langs spennende fjære på ca 12 km, om forholdene tillater.

Her kan du se hvem andre som er påmeldt og avtale skyss med en som har ledig plass om du trenger det. 

Her kan du lese Rigmors turrapport fra fjorårets høydare.

2 Responses

 1. Else Grøndalen says:

  dette tilbudet om å ta flokker med foøk med til Sessøya for å plukke multer kan dere glemme. Sessøya er 100% privat eiet og dere er heller ikke særlig velkomne i land. I juli 2020 kom vi tilfeldigvis tilbake til Sessøya etter en tur til Sommarøya? og fikk se
  to store grupper med padlere som tydeligvis hadde vært og fremdeles var på den store hbite stranda. Vi syntes det så flott ut med alle kanoene? helt til vi forsto at dere ikke var der for å raste. Nei dere var der for å drite. sikkert 30 stykker satt huket med bak hver sin kano inne på sandstranda og gjorde ditt fornødne.
  Når barn (og voksne) kommer for å hygge seg i husene sine på Sessøya er tranda det første stedet folk går. Barna leker der og hundene graver i sanda og fanger bølgene.

  Og multa skal dere bare la stå. Det meste av den ( det lille som er) vokser på innmarka, og der er det uansett ikke fri ferdsel.
  Øya er dessuten fredet mesteparten av sommerhalvåret pga hekkingen
  Jeg filmet seansen på stranda, helt til jeg forsto hva jeg filmet, og litt til.

  • Hei Else,

   takk for din henvendelse.

   Tromsø Havpadleklubb hadde ingen organiserte turer som gikk innom Sessøya “sentrum” i juli 2020. Turen du har lagt inn din kommentar på ble til din informasjon avlyst pga dårlig vær, men ville ikke gått innom Sessøya sentrum på denne turen. Det er faktisk svært sjeldent vi går i land der.

   På våre turer er vi bevisst på at vi ikke skal sette spor etter oss hverken i form av søppel eller andre spor i naturen. Tvert i mot tar vi f.eks. med oss også andres søppel hjem når vi er på tur. I 2020 samlet Tromsøpadlerne inn nærmere 2 tonn plastsøppel som ble levert i en egen container på Kvaløysletta på vei hjem fra padletur. Under Tromsøya rundt i august hadde vi med egne søppelposer og alt ble tatt med hjem – inkludert egen bæsj. Når det er sagt er det beklagelig om padlere på guidede kommersielle turer eller padlere på privat tur skulle gjøre fra seg i fjæra der folk bor. Det skal selvsagt ikke skje. Selv om vi allerede har høy fokus på dette, både på våre organiserte turer og i informasjon til våre medlemmer, ønsker vi derfor i 2021 å se hvordan vi som klubb kan bidra til ytterligere fokus på dette både gjennom informasjon til egne medlemmer, men også til andre klubber og de som padler “klubbløst”. Ditt innspill viser at det er behov for enda mer fokus på dette.

   Vår klubb har ingen organiserte “multeturer”, men vil påpeke at både vi og andre som ferdes i naturen har lov til å plukke multer på utmark – også på Sessøya. Når det gjelder multene slår Friluftsloven fast at alle kan plukket bær og nøtter. “Under ferdsel i utmark kan allmennheten høste ville nøtter som skal spises på stedet og plukke og ta med seg ville blomster, planter, bær og vill sopp, samt røtter av ville urter, når det skjer hensynsfullt og med tilbørlig varsomhet”, står det i loven.

   Vi håper dette kan bidra til å oppklare eventuelle misforståelser.

   styret
   Tromsø Havpadleklubb

Leave a Reply

%d bloggers like this: